Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Tüvtürk şirketi araç muayene istasyonlarına muayene , vize işlemi yaptırmak için gidecek olan araç sahiplerine nasıl araç muayene randevu alacağı ve nelere dikkat edeceği hususunda burada gerekli bilgiler hazırladık.

Türkiye de araç sahiplerinin, her türde motorlu taşıtlar için yaptırmak zorunda olduğu araç muayenesi işlemleri, Ulaştırma Bakanlığı denetiminde yetkili kuruluş olan, TÜVTÜRK tarafından yapılmaktadır. Aracın ruhsat bilgileriyle birlikte internet üzerinden alınabilen randevu süreçlerine ilişkin TÜVTÜRK’den araç muayene randevusunun nasıl alınacağını resimli, videolu ve yakında detaylı olarak sizler için buradan paylaşacağız.

ARAÇ MUAYENE RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Aracın Vergi veya Ceza Borcunun Olmaması

Aracınızın vergi borcu, trafik cezası ve HGS/OGS kaçak geçiş borcu var ise, araç muayene TÜVTÜRK istasyonlarına gitmeden önce mutlaka ödeyiniz ! Aksi halde aracınızın kontrollerini yaptırmazsınız. Bu nedenle randevunuza gitmeden önce aracınızın vergi ve ceza borcu olup olmadığını detaylı olarak sorgulamalı, varsa çıkan bu borçları ödeyerek istasyonlara gitmelisiniz.

Trafik Sigortası

Araç Trafik Sigortası; Aracınıza ait zorunlu trafik sigortanızın poliçesinde yer alan geçerlilik tarihini araç muayene randevu öncesinde mutlaka kontrol edin. Aracın Tüvtürk istasyonlarında kontrollerde geçebilmesi için trafik sigortanızın yaptırmış olması gerekiyor. Yanınızda araç trafik sigortası poliçesinin bir örneğini (fotokopide olabilir) bulundurunuz. Trafik sigortası yaptırmayı unuttunuz yada bu makaleyi okurken aklınıza mı geldi hemen bizi arayıp online yaptırabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimizden  3 dakikada araç sigortanızı alabilirsiniz. Satın aldığınız poliçeyi anında sizlere akıllı mobil telefon, Whatsapp veya e-posta olarak gönderiyoruz ve bunu yetkililere sunarak muayene işleminiz den aksilik çıkmadan  geçebilirsiniz.

Egzoz Gazı Ölçüm Muayene Belgesi

Egzoz Muayenesi trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan egzoz gazı emisyonunun kontrolüdür. Egzoz gazı ölçümü olmaması ağır kusur olarak kabul edilir ve trafik kontrollerinde para cezası ile cezalandırı Bu nedenle randevu öncesi Egzoz Emisyon Ölçümü gerekir. Egzoz gazı emisyon ölçümünü 81 ildeki tüm sabit TÜVTÜRK istasyonlarında randevu almadan yaptırabilirsiniz.

Eski ya da yeni Kimlik Belgesi

T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport birisi mutlaka yanınızda bulunmalıdır.

Vekalet Durumunda ( Bir başkası adına araç muayenesi yaptırılması)

Eğer araç size ait değil ise ve son 30 gün içerisinde başkasına ait 2. bir aracı muayene yaptıracaksanız bu konuda vekalet esaslarına uymanız gerekir. Konuyla ilgili detaylı bilgiye “Araç Muayenesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler” başlıklı makalemizde” araç muayene işlemine getirilen araçların ruhsat sahibi dışında durumlar başlıklı (Vekalet Durumunda)” bölümünden ulaşabilirsiniz.

LPG/CNG’li Araçlar

LPG/CNG yakıt tankının üzerinde yer alan etiketteki montaj ve geçerlilik tarihi bilgilerinin okunur şekilde olduğundan emin olunuz. Şayet LPG/CNG tadilatı yeniden yapıldıysa, tadilat sonrası randevulara “Yakıt Sistemi Montaj Belgesi” ile birlikte gidilmesi gerekir. Tadilat muayenesinde araç muayene önceliği verilmektedir. Bu durumlarda net bilgi için Tüvtürk çağrı merkezini arayabilirsiniz.

 Ek Olarak, Üzerinde Tadilat Yapılan ve Tadilat Sonrası Muayenesi Yapılacak Araçlar İçin:

 • Tadilatı yapan mühendis, mühendislik ofisi tarafından çizilmiş onaylı tadilat montaj projesi ve hesapların yer aldığı evrak.
 • Tadilat sonrası kontrollerden yani araç muayene işlemlerinden geçtikten sonra, gerekli tüm evraklarla birlikte “Trafik Tescil Büroları”na gidilerek, araç üzerinde yapılan değişikliğin en kısa süre içerisinde mutlaka bildirilmesi ve tescil kayıtlarına da yapılan tadilatın ve değişikliğin işletilmesi gereklidir.

Gerekli Ekipmanlar Listesi

(Zorunlu değil, hafif kusur olarak kayıtlara geçer)

İlk Yardım Çantası

Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 1 adet.

 • Büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m), 2 Adet
 • Hidrofil gaz steril (10×10 cm 50’lik kutu), 1 Kutu
 • Üçgen sargı, 3 Adet
 • Antiseptik solüsyon (50 ml), 1 Adet
 • Flaster (2 cm x 5 m), 1 Adet
 • Çengelli İğne, 10 Adet
 • Küçük makas (paslanmaz çelik), 1 Adet
 • Esmark bandajı, 1 Adet
 • Turnike (En az 50 cm örgülü tekstil malzemeden), 1 Adet
 • Yara bandı, 10 Adet
 • Alüminyum yanık örtüsü, 1 Adet
 • Tıbbı eldiven, 2 Çift
 • El feneri, 1 Adet

Üçgen Reflektör

Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet.

Yangın Söndürme Cihazı

Yangın söndürme cihazı sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Sitemizden sipariş verdikten sonra adresinize teslim olarak muayene öncesi gönderiyoruz.

 • Binek araçlarda, kamyonet ve minibüslerde 1 adet 1 kg
 • Yolcu sayısı 26 ya kadar olan otobüsler için 2 adet 2 kg
 • Yolcu sayısı 26 dan fazla olan otobüsler için toplam 6 kg kapasiteli (örn: 1 adet 4 kg, 1 adet 2 kg)
 • Azami ağırlığı 12 tondan küçük olan kamyonlarda toplam 4 kg kapasiteli
 • Azami ağırlığı 12 tondan büyük olan kamyon ve çekicilerde toplam 6 kg kapasiteli
 • Araç tehlikeli madde taşıyor ise toplam 12 kg kapasiteli (sürücü ve motor bölümündeki yangınlar için en az 1 adet 2 kg olmak üzere toplam 12 kg olmalıdır. Yangın söndürme cihazlardan biri en az 6 kg kapasitede olacaktır.)
 • Araç tehlikeli madde taşıyor ve azami ağırlığı 7500 kg ise toplam 8 kg kapasiteli (Yangın söndürme cihazlardan biri en az 6 kg kapasitede olacaktır.)
 • Araç tehlikeli madde taşıyor ve azami ağırlığı 3500 kg ise toplam 4 kg kapasiteli
 • Ambulanslarda 2 adet 2 kg doldurma kapasiteli

Stepne

Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda olmalıdır. Motosikletler için muayene esnasında kask mutlaka yanınızda olmalıdır.

Araç Sınıfına Göre Diğer Zorunlu Ekipmanların listesine TÜVTÜRK’ün web sitesinden de ulaşabilirsiniz.

Araç Muayene Periyodları

Hususi / Resmi Otomobiller ve Her Türlü Römorkları

İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir gereklidir. (Hususi ya da resmi arazi taşıtları da bu grupta yer alır.)

Lastik Tekerlekli Traktör

LTT olarak kısaltılan lastik tekerlekli traktörlerde ilk üç yaş ve sonrası her üç yılda bir gereklidir.

Diğer Motorlu Araçlar ve Her Türlü Römorkları

Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar ilk bir yaş ve sonrası yılda bir kontrol edilmesi gerekmektedir.

İki veya Üç Tekerlekli Araçlar ve Her Türlü Römorkları

Motosikletler ve onlara ait römorklar ilk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir gereklidir.

2019 Araç Muayenesi Gecikme Ücretleri

Muayene süresi geçen araçlardan her ay için araç muayene ücretinin %5’i oranında gecikme cezası alınıyor.  ortalama her geçtiği ay için 10 ile 15 lira gibi.  Ayrıca araç muayene süresinin bir gün dahi geciktirilmesi durumunda 30 güne kadar fark etmez %5 gecikme cezası alınıyor. TÜVTÜRK tarafından tahsil edilen bu araç muayene gecikme tutarları da Gelir İdaresi Başkanlığına aktarılıyor. Bu ücret Tüvtürk tarafından alınsa da Hazineye aktarılıyor.

Araç Muayeneden Geçmezse Ne Olur?

Tüvtürk araç muayene istasyonlarına giderek, muayene ücretini ödemiş ancak kontrolleri yapılan araçlar, kontrollerden geçemediği takdirde eksikliklerinin tamamlanması ve 1 ay içerisinde tekrar aynı araç muayene ye kontrole götürülmesi gerekmektedir. Ücretsiz tekrar hakkı için ilk randevu alınan aynı sabit istasyona gitmelisiniz. Eğer 1 aylık süre geçirildikten sonra araç muayene ye gidilirse, ücretsiz muayene tekrar hakkı kaybedilir ve yeniden ücret ödenmesi gerekir. Muayene süresini geçiren araçlara uygulanan cezai yaptırım konusuyla ilgili 2018 Araç Muayene Fiyatları​ sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Araç Muayene Sorgulama

Aracınızın son kontrol tarihini unuttunuz ya da ikinci el araç alıyorsanız ve kontrol etmek istiyorsunuz. Bu durumda  Araç Plaka No ve Muayene Numarası ile TÜVTÜRK’ün internet sitesinden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama yapmak için tıklayınız.

Araç muayenesinden geçebilmek için trafik sigortanızı yaptırmış olmanız gerekiyor. Aracınızın trafik sigortası yoksa veya henüz yenilemediyseniz hemen bizi arayıp online sigortanızı yaptırabilirsiniz.